Przejdź do treści

Czyszczenie posadzek przemysłowych

Czyszczenie posadzek przemysłowych

Czyszczenie posadzek przemysłowych to podstawowe działanie podejmowane w celu zachowania bezpieczeństwa oraz estetycznego wyglądu hali produkcyjnej. Na podłodze może osadzać się pył, kurz oraz różnego typu zabrudzenia stałe, które obniżają komfort pracy zatrudnionych osób. Negatywnie wpływają także na trwałość podłóg. Dlatego doczyszczanie posadzek w zakładach produkcyjnych i na magazynach jest tak istotne. Jak powinno przebiegać i jakich środków używać?

Dlaczego warto regularnie czyścić posadzki przemysłowe?

Niezależnie od branży, w jakiej działa Twoja firma, proces produkcji generuje wiele odpadów. Część z nich to różnego typu pyły, opiłki metali albo tłuste opary czy plamy. Ich regularne usuwanie z posadzki przyniesie Twojemu zakładowi wiele korzyści, a przede wszystkim zwiększy bezpieczeństwo pracowników. Co więcej, czyszczenie posadzek przemysłowych wpłynie pozytywnie na pracę maszyn i urządzeń. Liczba ich awarii ulegnie zmniejszeniu – a to sprawi, że mniej będzie także przestojów w trakcie pracy.

To jednak nie wszystko. Regularne doczyszczanie posadzek pozwoli Ci wcześnie wykryć wszelkie ubytki w posadzce hali oraz zapobiec powstawaniu nowych.

Zanieczyszczenia, zawilgocenie oraz pyły to częste przyczyny powstawania rys i pęknięć. Podczas mycia posadzki przemysłowej znacznie łatwiej zauważyć je już na wczesnym etapie. Pamiętaj, że usunięcie kilkumilimetrowych ubytków jest dosyć proste – wystarczyć może np. zastosowanie odpowiedniej szpachlówki lub rozlanie posadzki epoksydowej. Gdy ubytki są głębsze i większe – ich usunięcie może spowodować nawet kilkudniowy przestój w pracy.

Rodzaje powierzchni w zakładach przemysłowych i magazynach

Posadzki w halach produkcyjnych i magazynowych mogą być wykonane z różnego typu materiałów. Czy wiesz, że sposób ich czyszczenia również się różni? Inaczej należy oczyszczać posadzkę ceramiczną, a inaczej – przeprowadzać mycie posadzek betonowych.

Jakie rodzaje posadzek pojawiają się na halach najczęściej?

Podłogi betonowe – choć posadzki betonowe są bardzo popularne, szybko się brudzą. Ich oczyszczanie trudno wykonać we własnym zakresie. Aby przeprowadzić je sprawnie i szybko konieczne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu oraz środków chemicznych.
Posadzki żywiczne – zdecydowanie rzadziej wybierane jako pokrycie podłogi hali produkcyjnej. Są jednak odporne na ścieranie. Posadzki żywiczne dobrze znoszą kontakt z większością środków czyszczących – również tych mocniejszych. Stąd też bywają polecane jako podłogi do różnego typu przedsiębiorstw.
Posadzki ceramiczne wykonywane są z płytek ceramicznych różnych rozmiarów. Czyszczenie posadzek przemysłowych wykonanych z ceramiki wymaga stosowania środków chemicznych ściśle z zaleceniami ich producenta. Zagwarantuje to lepszą odporność posadzki.
Posadzki cementowo-polimerowe – bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, łatwo utrzymać je w czystości. Doczyszczenie posadzek tego typu nie powinno być trudne, nawet jeśli podejmiesz się go samodzielnie. Jeśli jednak zdecydujesz się na zastosowanie specjalistycznego sprzętu, znacznie oszczędzisz czas!

Sprzęt i specjalistyczne środki do czyszczenia posadzek przemysłowych

Oczyszczanie dużych powierzchni podłóg w zakładach przemysłowych przebiega sprawniej i efektywniej przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu oraz środków chemicznych. W niektórych branżach jest to szczególnie istotne – zwłaszcza np. w miejscach, w których przetwarzana jest żywność. Mycie posadzki przemysłowej powinno wówczas nie tylko usunąć widoczne zabrudzenia, ale także wszelkie drobnoustroje (wirusy i bakterie).

Przy czyszczeniu posadzek przemysłowych zaleca się korzystanie z odpowiedniego sprzętu. W mniejszych zakładach możesz wykorzystać np. myjki ciśnieniowe lub odkurzacze przemysłowe. Do oczyszczenia większych powierzchni lepiej sprawdzają się szorowarki samojezdne. Tego typu sprzęt, uzupełniony o specjalistyczny detergent, szybko i sprawnie usunie zabrudzenia, które zgromadziły się na posadzce. Zwróć jednak uwagę, aby poprawnie dobrać zarówno szorowarkę (jej głowicę ze szczotkami), jak i detergent do rodzaju czyszczonej powierzchni. Inaczej możesz zniszczyć posadzkę lub napotkać problemy przy usuwaniu niektórych rodzajów zabrudzeń.

Warto też, abyś przeprowadzał kilkuetapowe czyszczenie posadzek przemysłowych. Na czym ono polega? Najpierw za pomocą specjalistycznego sprzętu usuń z podłogi wszelkie widoczne zabrudzenia. W ten sposób przygotujesz podłogę do kolejnego etapu oraz sprawisz, że środek myjący, którego użyjesz, zadziała skuteczniej. Następnie przeprowadź mycie posadzki przemysłowej z użyciem wybranego, dostosowanego do rodzaju posadzki, detergentu. Ostatni etap to tzw. neutralizacja, czyli rozprowadzenie na posadzce wody (a potem jej zebranie).

Czyszczenie posadzek w przedsiębiorstwach produkcyjnych i magazynach – zleć prace ekspertom!

Właściwe czyszczenie posadzki betonowej, ceramicznej lub żywicznej nie jest proste. Wymaga wykorzystania specjalistycznego sprzętu i środków myjących oraz sporej wiedzy. Dlatego też warto zlecić prace ekspertom. Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, szybsze, ale również bezpieczniejsze. Wybierając zewnętrzną firmę zajmującą się profesjonalnym czyszczeniem posadzek przemysłowych, możesz być spokojny o ich stan. Cały proces mycia zostanie przeprowadzony sprawnie, zgodnie z wymogami BHP oraz bez ryzyka uszkodzenia kosztownego sprzętu znajdującego się w hali produkcyjnej.

Masz pytania? Zadzwoń +48 576 422 433

lub wyślij wiadomość! Chętnie odpowiemy.

Zapytaj o ofertę!