Przejdź do treści

Sprzątanie magazynów. Jak wygląda i co powinno obejmować?

Sprzątanie magazynów. Jak wygląda i co powinno obejmować?

Sprzątanie magazynów często nie jest traktowane tak poważnie, jak utrzymanie czystości w zakładach produkcyjnych. Przekonanie, że magazyny nie zanieczyszczają się tak intensywnie, a ewentualny nieporządek nie obniża użytkowości obiektu, okazuje się jednak błędne. Utrzymanie ładu i odpowiedniego poziomu higieny w takich miejscach jest kluczowe – dla trwałości towaru, zdrowia pracowników oraz płynności pracy. Zobacz zatem, jak powinno wyglądać sprzątanie magazynów i jak wybrać właściwego usługodawcę.

Dlaczego warto zdecydować się na regularne sprzątanie hal magazynowych?

Magazyn – miejsce, w którym składowane są różnego rodzaju produkty i materiały – wciąż narażony jest na oddziaływanie niekorzystnych czynników z zewnątrz. Natężony ruch pracowników, dostawców czy maszyn do transportu towarów przyczynia się do powstawania wielu odpadów i innych nieczystości, takich jak pył czy kurz.

Źródłem zanieczyszczeń mogą być również same materiały składowanie w magazynie. W zależności od rodzaju i przeznaczenia tych produktów czasem są to nawet zanieczyszczenia niebezpieczne.

Regularne mycie hal magazynowych okazuje się więc konieczne z wielu względów. Przede wszystkim:

  • pozwala utrzymać jakość składowanych produktów i chroni je przed zniszczeniami;
  • wydłuża żywotność wyposażenia – półek, regałów, oświetlenia itp.;
  • wpływa na ergonomię pracy;
  • zapewnia bezpieczeństwo pracownikom – nie tylko, jeśli chodzi o zmniejszenie ryzyka wypadków przy pracy (np. poślizgnięcia się na rozlanym płynie lub kawałku folii pozostawionej po pakowaniu towaru), lecz także ogranicza wpływ kurzu i pyłu na ich zdrowie;
  • zwiększa poziom higieny w przedsiębiorstwie i pomaga zminimalizować rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych.

W dłuższej perspektywie sprzątanie magazynów przyczynia się do poprawy wydajności finansowej firmy. Umożliwia to również sprawniejsze zarządzanie zarówno zasobami ludzkimi, jak i całym przedsiębiorstwem.

 Co obejmuje sprzątanie powierzchni magazynowych?

Większość prac związanych ze sprzątaniem magazynów nie powinna – i ze względów formalnych nie może – być wykonywana przez pracowników, którzy pełnią inne funkcje.

O ile posprzątanie stanowiska pracy, usunięcie odpadów pakunkowych czy posortowanie towaru może należeć do obowiązków pracowniczych, o tyle mycie hal magazynowych w trudno dostępnych miejscach powinno być przejęte przez wykwalifikowany, zadaniowy zespół.

Wbrew pozorom sprzątanie hal magazynowych to złożony proces. Wymaga on sporej wiedzy, doświadczenia, a także specjalistycznego sprzętu. Obejmuje m.in.:

  • sortowanie sprzętu, narzędzi oraz składowanych towarów;
  • odkurzenie i umycie półek magazynowych;
  • mycie ścian, okien i posadzek;
  • wyczyszczenie elementów instalacji: kratek wentylacyjnych, okien itp.;
  • opróżnienie pojemników na odpady;
  • czyszczenie ciągów komunikacyjnych;
  • utrzymanie czystości w pomieszczeniach socjalnych i sanitarnych;
  • impregnację powierzchni;
  • dezynfekcję.

Wszystkie te czynności wykonuje się cyklicznie, choć oczywiście nie z taką samą częstotliwością. Przeważnie przy outsourcingu czyszczenia hal magazynowych ustala się harmonogram prac. Jest on opracowywany po dokładnych oględzinach obiektu i uwzględnia takie czynniki jak natężenie ruchu w magazynie czy rodzaj przechowywanego towaru.

Na co zwracać szczególną uwagę przy sprzątaniu powierzchni magazynowych?

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług sprzątania magazynów przez zewnętrzną firmę, upewnij się, że wszystkie czynności zostaną wykonane zgodnie z normami jakościowymi oraz dotyczącymi bezpieczeństwa.

Oprócz zakresu wykonywanych prac, które w każdym przypadku powinny być ustalane indywidualnie, zwróć uwagę również na inne elementy oferty wpływające na funkcjonowanie Twojej firmy.

Warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • doświadczenie kadry sprzątającej w pracy w konkretnym środowisku, zwłaszcza jeśli w Twoich magazynach znajdują się towary wrażliwe na czynniki atmosferyczne lub chemikalia, szybko psujące się;
  • wykorzystanie nietoksycznych środków chemicznych, które nie stanowią zagrożenia dla Twoich pracowników i nie niszczą wyposażenia magazynu;
  • dobór sprzętu czyszczącego do materiałów, z których wykonane są posadzki, regały oraz inne elementy magazynu;
  • organizacja pracy – mycie hal magazynowych powinno odbywać się w taki sposób, aby nie wyłączać obiektu z normalnego użytkowania lub nie powodować długotrwałych przestojów w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

Zatrudnienie profesjonalnej firmy zajmującej się sprzątaniem magazynów daje Ci gwarancję terminowości, a także dokładności wykonania. Nie musisz też martwić się kwestiami składowania oraz utylizacji odpadów, a także normami sanitarnymi.

Wszystko to jest nie tylko wygodniejsze, lecz także bezpieczniejsze i znacznie tańsze niż samodzielna organizacja działu zajmującego się sprzątaniem.

Jesteś zainteresowany usługą sprzątania magazynów? Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jakie usługi będą najlepsze dla właśnie Twojego przedsiębiorstwa!

Masz pytania? Zadzwoń +48 576 422 433

lub wyślij wiadomość! Chętnie odpowiemy.

Zapytaj o ofertę!