Przejdź do treści

Systemy odpylania w przemyśle

Systemy odpylania w przemyśle

Usuwanie kurzu, pyłów oraz substancji chemicznych to podstawowa rola sprawnie działającego systemu odpylania w przemyśle. Pozwala on zapewnić pracownikom bezpieczne warunki pracy. Przedłuża także żywotność znajdujących się w zakładzie maszyn. Kiedy konieczne jest zainstalowanie systemu odpylającego w Twojej firmie i na jaki jego rodzaj powinieneś się zdecydować?

Dlaczego właściwa wentylacja powierzchni przemysłowych jest tak ważna?

Proces wentylacji zakłada wymianę zanieczyszczonego powietrza, które zebrało się w hali produkcyjnej, na powietrze świeże. W ten sposób eliminowane są pyły oraz substancje chemiczne mogące negatywnie wpływać na zdrowie pracowników (niektóre z takich pyłów, zależnie od branży, potencjalnie mogą być nawet toksyczne). To ważne, gdyż częste przebywanie w zapylonych pomieszczeniach może powodować choroby płuc, nasilenie objawów alergii, a nawet przyczynić się do powstawania nowotworów.

Sprawnie działająca wentylacja pomaga również utrzymać stałą, właściwą temperaturę w pomieszczeniach. A to przekłada się na oszczędności finansowe – spada zapotrzebowanie na ogrzewanie, więc koszty korzystania z pomieszczeń stają się niższe.

Co więcej, eliminacja z powietrza pyłów i kurzu pozytywnie wpływa na działanie maszyn znajdujących się w zakładach produkcyjnych. Są one dłużej sprawne, a wymiana części i serwisowanie sprzętu odbywa się rzadziej.

W jakich zakładach konieczne jest zainstalowanie urządzeń odpylających?

Czy instalacje do odpylania i wentylacji powinny być zamontowane w każdym zakładzie przemysłowym? Zastosowanie specjalistycznych rozwiązań takich jak instalacje odpylające, jest szczególnie ważne wszędzie tam, gdzie występują uciążliwe dla zdrowia warunki pracy. Najczęściej jako miejsca takie wymienia się zakłady papiernicze, chemiczne i meblowe. Dokładnie kwestia obowiązków, jakie spoczywają na Tobie jako pracodawcy w kontekście zapewnienia odpowiedniej wentylacji powietrza na terenie zakładu przemysłowego, została określona w przepisach. Szczegółowe informacje zawiera Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w pomieszczeniu pracy (DzU z 1997 r. nr 129, poz. 844).

Czy więc w Twoim zakładzie konieczne będzie zainstalowanie systemu odpylającego? Odpowiedź poznasz po przeprowadzeniu specjalistycznych pomiarów stężenia pyłów. Najlepiej będzie, kiedy pomiary te zlecisz profesjonalnej firmie zewnętrznej. Eksperci dokonają ich za pomocą odpowiednio dobranego sprzętu, więc uzyskane wyniki będą w pełni miarodajne.

W przypadku dużych zakładów produkcyjnych konieczne może okazać się określenie tzw. strefy wybuchowości. Jest to miejsce, w którym profesjonalne instalacje odpylania mają szczególnie ważne. Aby takie strefy wydzielić, należy określić m.in. poziom palności pyłów powstających na danym obszarze, ich rozdrobnienie, poziom wilgotności oraz minimalną temperaturę zapłonu.

Typy instalacji odpylających

Typ zastosowanej w danym zakładzie instalacji odpylającej w dużej mierze zależy rodzaju i ilości pyłów i innych zanieczyszczeń powstających w procesie produkcji.

Istnieje przynajmniej kilka ich klasyfikacji i podziałów na podtypy. Do najpopularniejszych systemów odpylających należą jednak zawsze: odpylacze suche, urządzenia zaopatrzone w filtry workowe, instalacje odpylające z cyklofiltrami lub elektrofiltrami. W większych przedsiębiorstwach stosuje się również tzw. odciągi miejscowe lub systemy odpylania Push-Pull. Dla zapewnienia jak najlepszych efektów odpylania łączy się też działanie kilku różnych systemów.

Które z nich powinieneś wybrać i wprowadzić do swojej firmy? Wiele zależy od branży, w której działasz oraz Twoich możliwości finansowych.

Przy wyborze konkretnego systemu odpylającego powinieneś zwrócić uwagę na specyfikę każdego rozwiązania. Jeśli np. zdecydujesz się na zastosowanie urządzeń z filtrami workowymi (a więc wykonanymi najczęściej z papieru lub tkaniny), będziesz musiał co jakiś czas wymieniać je na nowe.

Co więcej, w niektórych sektorach nie ma możliwości zastosowania poszczególnych rozwiązań – nawet jeśli wydają się odpowiednie. Dobrym przykładem będzie instalacja odpylająca jako system odciągów miejscowych, które świetnie sprawdzają się np. w zakładach poligraficznych czy drukarniach. Istnieją jednak procesy technologiczne, które skutecznie uniemożliwiają zastosowanie tego typu systemu odpylającego. Najczęstszą alternatywą jest wówczas wybór systemu odpylania Push-Pull.

Skuteczny system odpylania? Zleć ekspertom jego wykonanie!

Chcesz mieć pewność, że system odpylający, który zostanie zamontowany w Twojej firmie, spełni wszystkie normy i będzie skuteczny? Zleć jego dobór i montaż profesjonalistom! GSP Services od lat wykonuje tego typu usługi. Dobierane przez nas urządzenia i systemy odpylające sprawdzają się w wielu gałęziach przemysłu – m.in. metalurgicznym, farmaceutycznym czy tekstylnym. Zajmujemy się również odpylaniem przemysłowym pyłów wybuchowych. Wykonamy analizy zagrożenia wybuchem i doradzimy Ci, jaki system najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojego zakładu. Skontaktuj się z nami – chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!

Masz pytania? Zadzwoń +48 576 422 433

lub wyślij wiadomość! Chętnie odpowiemy.

Zapytaj o ofertę!