icon_widget_image ul. Kościelna 65 | 47-364 Komorniki icon_widget_image +48 576 422 433 icon_widget_image biuro@gspservices.pl
  /  Sprzątanie przemysłowe   /  Jak wygląda sprzątanie hal produkcyjnych i przemysłowych?
mycie obiektów przemysłowych

Jak wygląda sprzątanie hal produkcyjnych i przemysłowych?

Sprzątanie hal produkcyjnych, magazynów i innych obiektów o charakterze przemysłowym jest niezbędne, jeśli chcesz, aby Twoje przedsiębiorstwo funkcjonowało bez przeszkód, a produkcja była rentowna. Warunki sanitarne mają duży wpływ zarówno na wydajność pracowników, jak i produkcji, a przez to również konkurencyjności rynkowej zakładu. Wiesz, jak osiągnąć takie warunki pracy? Zobacz, jak powinno wyglądać profesjonalne czyszczenie hal przemysłowych i podobnych obiektów.

Dlaczego sprzątanie hal produkcyjnych jest takie ważne?

W zakładach produkcyjnych codziennie powstają kilogramy różnego rodzaju zanieczyszczeń. To m.in. pyły przemysłowe, odpady produkcyjne, osady mineralne, opiłki metali czy tłuste opary. Większość z nich odprowadzana jest przez systemy wentylacji i odpylania, ale pozostałości osadzają się na posadzkach, ścianach, instalacjach i maszynach. Elementy te z czasem niszczeją i stają się mniej efektywne.

Dokładne czyszczenie hal produkcyjnych pozwoli Ci:

 • zwiększyć bezpieczeństwo pracy w Twoim zakładzie;
 • utrzymać optymalną wydajność linii produkcyjnej;
 • zmniejszyć liczbę awarii maszyn, a tym samym i przestojów produkcyjnych;
 • ograniczyć zużycie energii przez linie produkcyjne.

Sprzątanie hal produkcyjnych należy przeprowadzać regularnie, niezależnie od rodzaju produkcji. Żadna z branż przemysłu nie jest bezodpadowa i każda generuje zanieczyszczenia niosące specyficzne zagrożenia dla bezpieczeństwa, zdrowia oraz ciągłości produkcji.

Przebieg sprzątania hali produkcyjnej

Przed przystąpieniem do mycia hal przemysłowych i linii produkcyjnych należy zawsze opracować plan prac uwzględniający rodzaj produkcji, ograniczenia architektoniczne obiektu oraz harmonogram prac maszyn. Sprzątanie hal nie powinno zakłócać pracy zakładu, a przynajmniej nie na tyle, aby przestój generował straty finansowe. Wszystkie prace przeprowadza się zazwyczaj w godzinach o najmniejszym natężeniu ruchu.

Dobór metod i środków chemicznych

Wybiera się je zgodnie ze specyfiką wytwarzanych zanieczyszczeń. Środki czystości powinny skutecznie usuwać silne zabrudzenia (tak, aby sprzątanie hali przemysłowej trwało jak najkrócej) i być przystosowane zarówno do czyszczenia z wykorzystaniem wody, jak i na sucho.

Bezdyskusyjna jest kwestia zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa ludziom i przedmiotom. Podczas sprzątania hal pod żadnym pozorem nie powinno używać się substancji żrących lub toksycznych. Jeśli zanieczyszczenia trudno usunąć, należy skorzystać z mechanicznej metody usuwania zabrudzeń, a pozostałości usunąć bezpiecznymi środkami chemicznymi.

Zakres prac

Bardzo ważne jest, aby czyszczenie hal przemysłowych było kompleksowe. Każdy element wyposażenia zakładu pełni konkretną funkcję. Upośledzenie działania któregokolwiek z tych elementów może mieć poważne skutki.

W zakres sprzątania hal produkcyjnych powinny wchodzić:

 • usuwanie stałych odpadów przemysłowych;
 • zamiatanie powierzchni płaskich;
 • dokładne czyszczenie wodne powierzchni (pianowanie, płukanie, osuszanie);
 • konserwacja powierzchni;
 • mycie stałych elementów infrastruktury: okien, przeszkleń, instalacji świetlnych, półek magazynowych itp.;
 • mycie maszyn i linii produkcyjnych.

Niekiedy może być konieczne przeprowadzenie dezynfekcji lub działań antykorozyjnych. Rzadko zdarza się jednak, aby w zakres usług firmy wykonującej sprzątanie hal przemysłowych wchodziła dezynsekcja. To zabieg, który wymaga odpowiedniego przygotowania i najczęściej zatrzymania produkcji. Ponieważ może być niebezpieczny dla ludzi, jego wykonanie powinno powierzyć się wyłącznie wyspecjalizowanej firmie do zwalczania insektów.

Jaki sprzęt wykorzystuje się do sprzątania hal magazynowych i przemysłowych?

W powszechnym użyciu są urządzenia, które pozwalają szybko i wydajnie czyścić duże powierzchnie płaskie. Do sprzątania hal produkcyjnych najczęściej wykorzystuje się zamiatarki szczotkowe, szorowarki, odkurzacze przemysłowe oraz myjki ciśnieniowe.

Bardziej zaawansowany i nowoczesny sprzęt stosuje się do czyszczenia maszyn i linii produkcyjnych. Jest on zaprojektowany tak, aby dokładnie usunąć tłuszcz, kurz i inne osady, ale nie uszkodzić maszyny. W tym celu wiele firm zajmujących się czyszczeniem hal magazynowych lub produkcyjnych zaopatruje się w urządzenia do czyszczenia maszyn suchą parą. Są one niezwykle skuteczne i – co najważniejsze – mogą być stosowane do czyszczenia każdego typu maszyn, nawet tych, które źle znoszą wilgoć.

Oczywiście wiele prac wciąż wykonywanych jest ręcznie. Nie jest to zbyt wydajna metoda czyszczenia, ale czasami jedyna możliwa.

Sprzątanie hal – przeprowadzić samemu czy zlecić profesjonalistom?

Sprzątanie hal produkcyjnych lub magazynów wymaga wiedzy, odpowiedniej organizacji pracy i profesjonalnego sprzętu. W rzeczywistości niewiele firm dysponuje odpowiednimi zasobami (pieniężnymi, ludzkimi i know-how), aby o czystość obiektu przemysłowego dbać samodzielnie. Utworzenie odpowiedzialnego za to działu jest nieekonomiczne i nie generuje żadnych oszczędności.

Z tego powodu do mycia hal produkcyjnych i innych obiektów przemysłowych najlepiej zatrudnić wyspecjalizowaną ekipę. Takie rozwiązanie nie tylko tańsze i wygodniejsze, ale też bezpieczniejsze. Korzystanie z usług zewnętrznego usługodawcy daje Ci pewność, że czyszczenie zostanie przeprowadzone profesjonalnie, zgodnie z wymogami BHP i bez ryzyka uszkodzenia drogiego sprzętu.

Masz pytania? Zadzwoń +48 576 422 433

lub wyślij wiadomość! Chętnie odpowiemy.

  Nazwa *

  E-mail *

  Wiadomość